Jarek je doma na kometě
LISTY MORAVSKOSLEZSKÉ – 20.9.2006

A je tu Doma. Vůbec první koncertní DVD a v Ostravě natočené live CD tohoto jména v jednom kompletu. Písničkář Jaromír Nohavica k nám slétl na ozubené, železné kometě, logu koncertu i obalu dvojdisku. Docela příznačné, protože pár týdnů před natáčením Doma ve dvojhalí Karolina 28. a 29. června dokončil přebásnění libreta Mozartovy opery Cosi fan tutte.

Po čtvrteční Stodolní tour začíná pracovat na dalším díle božského Wolfiho, zpěvohře o obrovském železném milovníkovi Donu Giovannim. Premiéru by měla mít v Praze. Bude to potvrzení další profese velkého ostravského barda?

Vydáním kompletu Doma se Nohavica stal ještě vydavatelem. A hned zřejmě multiplatinovým, protože jen prostřednictvím internetu si DVD/CD objednalo přes deset tisíc zájemců a v sedmnácti klubech na Stodolní stáli koupěchtiví fronty. Jak bude vydavatel Jaromír Nohavica předávat písničkáři Jarkovi Nohavicovi tu platinovou desku?

Na audio stříbrném kolečku nalezneme čtyřiadvacet, většinou notoricky známých, namnoze zlidovělých songů. Ke cti vydavatele budiž to, že zařadil Gwiazdu, polský překlad Hvězdy, a slezský lidový tanec Godula v f-dur na dvě doby, v podstatě instrumentálku, jen se skatovanými slabikami. Mezi přemýšlivou baladu a rozvernou juchačku vetknul píseň zdánlivě o ničem, totiž Českého fouska. Nohavica interpret splnil přání producenta a představuje se jako napůl recitující folkový tribun, stále jen průměrný kytarista i rozjásaný, rozesmátý borec s heligonkou na krku.

Ke cti interpreta budiž to, že když nezvládl v Karolině jeden ze svých prvních a největších velehitů, totiž Bláznivou Markétu, tak přemluvil producenta a nedal mu ji ani na DVD. A mohl by – třeba v podobě digitálního kresleného klipu.

Ale to on ne, vše na CD a DVD běží pěkně postaru, bez poznatelného remixování a zvukočištění. Včetně příšerného, dlouhého halového dozvuku i dětsky naivního úvodu s potleskem. Jen prohlášení šéfa Nohavicovy agentury Petarda Šišky o nejlepším českém zpěvákovi tam chybí, jinak by kouzlo nechtěného bylo úplné.

Velkou pochvalu skládám fotografům Rosťovi Šimkovi, Martinu Homolovi a designérům rozkládacího obalu s nápaditou vloženou bookletou. Podtrhli tak znamenitou kvalitu dokumentárního díla, důstojného záznamu fenoménu Jarek Nohavica.

 

Zdeněk Figura
Zdroj: LISTY MORAVSKOSLEZSKÉ