Nový svět velkého mága Nohavici
MF DNES – 19.9.2006

Své písničkářské šamanství podrobil Jaromír Nohavica zkoušce. Řeč je o koncertním albu a DVD Doma, jemných a tichých nahrávkách.

V domovské Ostravě se mu nabízelo několik sálů či hal, kde by se dalo natočit vystoupení. Ale asi chtěl něco neopakovatelného. A tak za ním 28. a 29. června 2006 přišlo dvakrát pět tisíc lidí do tovární dvojhaly Karolina, která pamatuje průmyslovou expanzi staré Ostravy a vlastně je historickou památkou.

Byl to krok, který se mohl stát ošidným. Na cédéčku i DVD je zpočátku znát, že publikum i písničkář si na prostředí musí teprve zvykat. Přitom Nohavica se nesnažil halu překřičet a rozbouřit, i když se mu to podařilo třeba v halekačce Fotbal.

Tleskání do rytmu si lidé vychutnali ve skladbě Zatanči, v hale se neztratil ani harmonikářský kousek Godula. Ale to byly spíše výjimky, které měly rozčeřit vyrovnanou náladu koncertu.

„Jako by hala člověka nutila hrát písně ryčné. Já si říkal: Ne, zkusím ztišit a zpívat písně jemnější. Jak vyzní v tom železném prostředí?“ dodává Nohavica v komentáři, který je součástí DVD.

A má pravdu. Výtečně dopadly pomalejší písně Divocí koně, Darmoděj či Sarajevo, kterým prostor haly dal ještě dramatičtější rozměr. Rovněž úsporná železná konstrukce pódia, které mělo podle Nohavici dvě pracoviště, kytarové a heligonkové, zapadla do prostředí průmyslové haly.

Dotvořily je výtvarné prvky včetně komety, jejíž jádro tvoří ozubené kolo a která se stala symbolem koncertu. Vlastně celá hala, jež by měla být spíše studená, obrazově souzněla s písněmi.

Na DVD se konečně ukázalo nadgenerační publikum, jež z Nohavici učinilo jednu z nejpopulárnějších osobností v zemi. Vzájemná úcta se projevila ve chvíli, kdy si Nohavica s lidmi neporozuměl.

Jakmile vycítil, že odvázaný potlesk se nehodí do skladby Danse macabre, ve které se zmiňuje o holocaustu, klidně publikum požádal, ať v téhle skladbě netleská do rytmu. Lidé okamžitě zareagovali a přidali se jen ve sboru.

Tento jedinečný moment asi nejlépe zvýraznil vnitřní napětí Danse macabre. Skladba Anděl strážný, nazpívaná v duchu spirituálu a rozprostřená do ticha a prostoru, vyzněla zde jako v průmyslové katedrále.

Šestadvacet skladeb na DVD, od kterého se přiložené cédéčko liší jen několika změnami, ukazuje písničkáře v životodárném koncertním prostředí.

Navíc si Nohavica ověřil, že může vystupovat i v monumentálních místech, která by měla osamělého šansoniéra zatlačit spíše do kouta. Folkový mág učinil i Karolinu součástí svého písňového světa a překročil další nadzvednutou laťku.

 

 JAROMÍR NOHAVICA – Doma
délka DVD cca 210:00, CD 73:25 minut
Hodnocení MF DNES: 80%

Vladimír Vlasák
Zdroj: MLADÁ FRONTA DNES