J. Nohavica – nová deska a Ladovská zima
MUSIC-PORTAL.CZ – 4. 3. 2006

Není žádnou novinkou, že začínající a méně známé kapely presentují svou práci na svých webech, doufajíc že se najde nějaká nová ovečka, které se daná muzika zalíbí natolik, že se stane fanouškem a jakýmsi propagovatelem té či oné hudební formace.

Na internetu lze najít takových kapel tisíce, ale co ti známí a slavní jejíchž desky stojí nemalý peníz? Tady lidé narážejí na poměrně nepříjemná úskalí a musí se uchylovat k jiným alternativám. A tak se v domácích a pracovních počítačích hojně instalují různé programy podporující sdílení dat, hledají se stránky, kde nějaký dobrák umístí link na rapidshare a loudíse a loudíse až jsou z toho drátky a mikrovlny úplně žhavé.

Najednou se z ničeho nic objeví na oficiálních (podotýkám OFICIÁLNÍCH) stránkách Jarka Nohavici nová volně stažitelná deska a k ní hned několik možných obalů. Aby toho nebylo málo, naleznete na tomto webu spoustu nových ještě horkých songů.

Přiznám se Vám, že jsem to nečekal.
Nečekal bych od nikoho z naších „populárních“ umělců takovýto krok. Zvlášť v době kdy vydavatelské firmy hovoří o financování desky, jako o vypuštění vesmírné družice na oběžnou dráhu. Jakoby najednou skrze Jarka promlouvali všichni ti, kteří tvrdí opak.

Pojďme společně naleznout klady a zápory takovéhoto odvážného činu.

Nejprve začněme u té kladné stránky.
Hlavní pozitivum je, že si musíte koupit jenom prázdné CD a pak už jen vesele vypalujete. Druhou poměrně významnou radovánkou je fakt, že už nemusíte zvednout ani prdýlku a jít se trmácet někam do obchodu. Stačí pár kliků a CeDko je doma. Je sice pravdou, že internetové obchody nabízejí snad všechny tituly, ale to se pak musí na poštu a k tomu všemu za to chtějí love……

Ale …. Je třeba nakouknout taky za roh, podívat se na celou věc z jiného úhlu a povšimnout si i minusových hodnot.
V první řadě jste ochuzeni o radost a těšení se. U takto pořízeného CD nezažijete nedočkavost a spěch domů.

„Už už ať jsem doma a můžu si to rozbalit“.

Nemůžete se drát přes igelitový obal, hledat ten věčně nenalezený odchlipující se proužek, jenž by vám měl usnadnit odstranění obalu. Nezažijete ani fyzický kontakt s novou umělohmotnou věcí, na níž se nachází kýžená zvuková stopa….
Krom toho všeho je zapotřebí pomyslet na samotného interpreta a své okolí.
Hlavní průser je totiž vaše nadšení, že je něco zadarmo.
Strašně moc si vážím svých přátel, kteří mi čas od času pošlou nějakou tu hudební novinku, ale udělat z Nohavicovy Ladovské zimy (dále jen LZ) ***SPAM*** se vám všem povedlo dokonale za několik málo dnů.
Bylo snad milionkrát vyřčeno, že všeho moc škodí a že i z hebké písně se stane odrhovačka jakmile ji pustíte stokrát denně do oběhu. A to přesně se v těchto dnech stává z Ladovské Zimy.

Je krásné, že na sebe myslíte a vzpomenete si, že ten či onen má Nohavicu taky rád a tak mu tu boží píseň pošlete. To všechno je v pořádku, ale….zkuste se podívat komu to vlastně posíláte a od koho Vám to přišlo!!!!

Malý příklad, ze života….

Andulka dala do kolonky odesílatel: Tonda, Franta, Láďa, Sońa a Monty
Tonda to poslal všem, bo je to dobra pecka, že? A tak to dostal Monty znovu.
Jenomže, kámoši od Tondy nebyli blbí, znají Montyho co ho viděli s Tondou v hospodě a tak mu to přeci pošlou, bo ten cyp to beztak ešče nemá.
Kámoši od kamošů Tondy to tež pošlou kdekomu a tak se LZ loudí ze všech stran.
Poslední „Ladovská zima“ přichází se zahraničí.
V kolonce odesílatel (KOMU) je nadepsáno: Tonda, Franta, Láďa, Sońa, Monty, kámoši od Tondy, kámoši od kámošů a celý svět……..

To vám je pospolitost…..
O Pendolínu se mi už zdá a v práci mám zablokovaný mail.

To Vás fakt nikoho nenapadlo, napsat „na www.nohavica.cz. si stáhni nové věci“? Ono totiž stahovat denně 10 × Ladovskou zimu Vám tu píseň naprosto zprotiví

Závěrem nemohu nevyzdvihnout odvahu pana Nohavici. Je více než jasné, že zpřístupněním své tvorby na internetu Jarek získá mnoho nových fanoušků, kteří se budou v budoucnu pídit po jeho tvorbě. Ale zároveň je předpokladatelné, že se jazýčky vah srovnají a Jarek získá spousty nepřátel ze strany hudebních businessmanů, kteří budou tvrdými odpůrci a ještě tvrdšími soupeři.

Osobně jenom doufám v prozření dalších hudebních interpretů.

Recenze na toto CD se na našem webu objeví, jen co se mi rozhýbe net a přijde poslední Ladovská zima.

 

Fat Guitar
Zdroj: music-portal.cz