Jaromír Nohavica – Pražská pálená
REPORT – 2/2006

Ač jde o soubor nevydaných písní, lze ho směle označit za best of. 35 000 registrovaných stažení za jeden měsíc mluví za vše.

Jarkův revoluční počin, na webu nohavica.cz volně přístupné album poskládané z písní nahraných během pražské lednové šňůry, se stal hitem letošní hudební zimy. Aby ne, když na něm zbožňovaný písničkář v optimální kvalitě zpřístupnil písně, jež desetiletí kolují z ruky do ruky jen v nekvalitních pirátských kopiích. A co píseň, to pojem.

Nohavica výběr sestavil jako zrcadlo všech svých poloh. Jarek veselý (Ragby), Jarek romantik (Stanice Jiřího z Poděbrad), Jarek s přibývajícími vráskami (Zestárli jsme lásko), ale hlavně Jarek jako pozorovatel společnosti, ať už té předrevoluční (generační výpověď Halelujá) nebo dnešní (Pane prezidente). Leckdy jde o témata zahalená do minulosti, ale vždycky jsou podaná tak nadčasově, že je rozkóduje i moje šestnáctiletá sestra (byť po svém).

Pražská pálená je nejenom kronikou jednoho výjimečného muzikanta-básníka, ale tak trochu i kronikou jeho doby. „Ten kdo má židli, ten je i v právu“… no není to dokonalé? Ještě že se najde i pár průměrnějších písní (Kdyby, Cyklistika), vyhlašovat deskou roku internetovou záležitost, to by byla rána pod pás hudebním vydavatelstvím.

22 trax / 66:02 min

 

Ondřej Fencl
Zdroj: REPORT